Konteyner Taşımacılığı

Konteyner taşımacılığı, doldurma yada boşaltma sıkıntısı olamadan taşınabilme nedeniyle taşımacılıkta kullanılmakta olan konteyner, çeşitli öğeleri taşımak için ISO standartlarında yapılan büyük bir sandık olarak da görülür. Boyutlarına bağlı olarak 20’lik yada 40’lık olarak ayrılabilen konteynerların; konteyner taşımacılığı için kullanıldığını ve kullanma biçimlerine, yapımında kullanılan malzemeye ve kullanım amaçlarına göre farklı gruplara ayrıldığını görebiliriz. Özellikle yurtiçi nakliyatta yapılan çalışmaların; kara yolu, hava yolu, demir yolu ve deniz yolu ile konteyner taşıma ağırlıklı olarak gerçekleştiği söylenebilir. Elbette konteyner nakliye seçimine yönelmenin oldukça önemli avantajları vardır. Yapılacak olan taşımacılık için maliyetlere bakıldığında, konteyner nakliye fiyatları da bu durumu gösterir.

Kara, hava, demir yada deniz yolu ile yapılan taşımacılığın kendine has avantajları bulunuyor. Konteynır taşımacılığı için de deniz yolu ile gerçekleşen taşımacılıkta diğer ulaşım hizmetlerine göre daha avantajlıdır. Diğer noktalara değinmeden önce değineceğim kısım yüklerin konteynır taşımacılığı ile taşınmasının daha emniyetli olacağı gerçeğidir. Konteynır taşımacılığı ile yapılacak olan taşımacılıkta, kullanılabilecek diğer ulaşım hizmetlerine nazaran maliyeti en düşük çözümler elde edilir. Farklı boyutlardaki konteyner seçenekleri sayesinde, tek seferde daha fazla yük taşıma özelliği yakalanabilir.

Konteyner Taşımacılığı

Dayanıklı ve uzun ömürlü olan konteyner sayesinde, uzun ömürlü kullanım yakalanıyor. Konteyner kutusu tekrar tekrar açılıp kapatılmadan tek işlemle taşınabilir. Kolay biçimde doldurup boşaltılır. Zaman tasarrufu ve yüksek güvenlik olanağı verir. Sürekli kullanım olanağı ile tekrar tekrar taşınabilir. Dayanıklı ve sert olan dış yapılarıyla, yük için daha güvenli bir koruma anlamına gelir. Hasar riskleri ortadan konteynır taşımacılığı ile kalktığı gibi, hava geçirmez yapısıyla taşınan yükün bozulma riski azalır. Diğer taşımacılık çözümlerine nazaran konteyner taşımacılık ile; daha fazla yük, daha hızlı, daha güvenilir ve daha ekonomik olarak taşınabilir.

Konteyner Nakliye Fiyatları

Konteyner nakliye fiyatları lokasyon bazlı değişiklik göstermekte olup her lokasyon için ise sizlere en uygun fiyatları sunmak için elimizden geleni yapmaktayız.

Konteyner Taşımacılığı Nedir?

İlk olarak kömür taşımacılığında kullanılmış olan ahşap malzemeden üretilerek kullanılan konteyner için, günümüzde birçok standart getirilmiştir. 19. Yüzyılda ahşap olarak kullanılan 20. Yüzyıl ile yerini demir malzemeden üretilen daha dayanıklı konteyner seçeneklerine bıraktığı gibi, standartlar da belirleniyor. Konteynır taşımacılığı, standartlar ile belirlenen çeşitli modeldeki konteynerler ile gerçekleştirilen taşımacılığı ifade etmektedir.

Günümüzde ISO standartları ile belirlenen ölçülerde üretilmiş olan konteyner türleri ile konteynır taşımacılığı gerçekleştirilmektedir. Bu standartlara göre 5 farklı uzunlukta konteyner modeli kullanılmaktadır. Bunlar; 20-feet (6.1 m), 40-feet (12.2 m), 45-feet (13.7 m), 48-feet (14.6 m) ve 53-feet (16.2 m) olmaktadır. Uzunluk yanında bir diğer belirlenen standart ise hacim ve konteyner kapasitesidir. Hacim değeri olarak 20 feet konteyner eşdeğeri TEU olarak belirtilmektedir.Standartlara uygun olarak; 20 feet konteyner dolu brüt ağırlığı 24 ton, 40 feet konteyner ise 30.480 tondur. Konteyner yükseklik standartları için belirlenen değer, daha çok demir yolu tünellerinin yüksekliği olmaktadır ve bu ölçü 8 feet (2.4 m) olmaktadır.

Günümüz ticari hayatının gelişiminde lojistik ve taşımacılık son derece önemlidir ve konteyner taşımacılığı bu noktada özellikle yurt içi taşımacılık için önem taşımaktadır. Gerçekleşen taşıma faaliyetlerinin büyük kısmı deniz yolu ile ve konteyner taşımacılığı ile yapılmaktadır. Hatta gelişen bu konteyner taşımacılığı, dünyadaki toplam ticaret hacminin artmasına yol açtığı bile söylenebilir. Olumlu yönde bir gelişme yaşanmasına katkı veren konteyner taşımacılığı, taşımacılık alanındaki araçların da standartlara sahip hale gelmesini sağlamıştır. Sağlam ve kapalı yapısı ile hırsızlığı azaltan, konteyner kapılarının elektronik aletleri kullanarak tüm yolculuk boyunca izlenebilme olanağı veren, ticari mal güvenliğini artıran konteyner taşımacılığı giderek büyüyen bir hacime sahiptir. Elinizdeki malları konteyner standart ölçülerine bağlı olarak çok çeşitli şekilde yükleyebilirsiniz. Bu konteyner modelleri de farklı araçlara aktarılabilir ve bu sayede verimli bir taşıma sağlanabilir. Gerçekleşen bu taşıma yönteminde konteyner taşıma fiyatları, her zaman diğer yöntemlere göre daha uygun maliyetler getireceği de unutulmamalıdır.

Konteyner taşımacılığı alanında bir diğer önemli nokta ise FCL ve LCL tipi konteyner taşımacılığı seçimidir. Zamana göre seçim yapmanızı gerektirecek bu çözümleri bilerek yola çıkılmalıdır. FCL yani full container load seçeneğinde, konteyner hacminin tamamı, taşımacılık için size ait olmaktadır. Bu seçim sayesinde, konteyner başka bir firma ile paylaşılmadığından dolayı sizden kaynaklanmayan sorunların yaşanmasından etkilenmeniz söz konusu değildir. Eğer zaman sorunu yaşıyor ve bir an evvel taşınması gereken mallarınız varsa, FCL tipi konteyner taşımacılığına yönelmelisiniz. Malları taşımak için zaman sorunu yaşamıyorsanız da LCL tipi yani less then container load konteynır taşımacılığını kullanarak maliyetleri azaltabilirsiniz.

Yurtiçi Konteyner Taşımacılığı

Tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de konteyner taşımacılığı giderek yaygın hale gelmiştir. Üç tarafı denizlerle kaplı olan ülkemizde deniz yolu ile konteyner taşımacılığı, yaygın bir demir yolu ağı bulunmasıyla demir yolu ile konteyner taşımacılığı ve kara yolu ile konteyner taşımacılığı hacminin artan ticari faaliyetlere bağlı olarak yükselişte olduğu görülebilir. Özellikle gümrük noktalarından yurt içi varış noktalarına ürün taşınması gerektiği anlarda konteyner taşımacılığı firmaları aracılığı ile kaliteli hizmet alınabilmektedir. Yurt içi konteynır taşımacılığı yapmakta olan firmaların da bu nedenle bu gümrük noktalarında faaliyet gösterdiği görülmektedir.

Yurtiçi Konteyner Taşımacılığı

Örnek vermek gerekirse; Ambarlı Limanı nakliye çalışması gerçekleştireceğiniz zaman, konteyner taşımacılığı ile çalışmanın yürütülmesi daha hızlı ve ekonomik sonuca ulaşmanızı sağlar. İrtibata geçeceğiniz Ambarlı konteyner nakliyecileri size bu konuda en iyi desteği verecektir. Kısa bir araştırma ile konteyner navlun fiyatları ve konteyner taşımacılığı fiyatları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Gerçekleşecek yurt içi taşımaları için de konteyner iç nakliye çözümlerini bu noktada görebilirsiniz.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de, konteynır taşımacılığı ile ilgili mevzuatın yurt içi için düzenlemelere uyumlu olduğu görebilirsiniz. Ancak gerçekleştireceğiniz taşımacılık çalışmalarında; işlemlerin yürütülmesinde zaman kaybını azaltıp bürokratik işlemleri hızlandıracak ve konteyner takip sistemlerinin teknolojinin gerektirdiği usullerle kullanılmasına imkan verecek konteyner nakliye firmaları ile anlaşarak çözüme gidilmesinde yarar vardır. Yurtiçi pazara ulaştırmak için gelen mallarınızı konteynır taşımacılığı ile firmanıza çekeceğinizde karayolu, demiryolu veya denizyolu tercihinizi yaptıktan sonra; ithalat ve ihracat yüklemelerinde destek verebilecek, zengin araç portföyüne ve tecrübesine sahip ekipleri olan, referansları güçlü olan, gerektiği an gümrük işlemlerine yardımcı olabilen konteyner nakliye firmaları ilk tercihiniz olmalıdır.

Kara Yolu Konteyner Taşımacılığı

Avantajları ile konteynır taşımacılığına yöneldiğiniz an, uygun araçlar ile taşınması gereklidir. Gümrük noktalarından firmanızın adresine yada firma adresinizden gümrük noktalarına ulaştırılacak olan ürünler için konteyner taşımacılığı çalışması uygun ekipmanlarla yapılması gerekiyor. Kara yolu konteyner taşımacılığı yapılacağında tır ve dorseli araçların sorunsuz ve güven içerisinde hizmet verebilmesi önem kazanıyor. Konteyner nakliye firmaları ile çözüme ulaşırken, araç parkını inceleyerek sunulan çözümlerdeki detaylara bakılması gerekiyor.

 Kara yolu konteynır taşımacılığı çözümü sırasında, malların bulunduğu konteyner için uygun biçimde yükleme ve konteyner indirme işleminin yapılması gerekmektedir. Taşıma aracı olarak kullanılacak olan aracın da güvenli biçimde yerine ulaşması gerekir. Özel ekipman ve taşıma araçları gerektiren bu yapıyı sağlayacak olan konteyner nakliye firması, tedarik süreci dahil olacak biçimde operasyonların koordinasyonu da sağlamalıdır.

Kara yolu konteynır taşımacılığı yapan firmalar arasında; kendi öz malı olan araç filosu yanında sözleşmeli tedarikçi altyapısı olan, yurt içi taşıma ve dağıtım hizmetleriyle müşterilerinin ihtiyaçlarına göre tüm taşıma modelleri geliştirebilen, güçlü bilgi sistemi altyapısı bulunanlar avantajlı oluyor. Bu şekilde etkin çözüm üreten konteyner nakliye firmalarına yönelim oluyor.

Liman Konteyner Taşımacılığı

Liman konteyner taşımacılığı, ülkemizin dünyaya açılan gümrük noktaları olan limanlar başta olmak üzere çoğu limanda giderek tercih edilmeye başlanmıştır. Tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de taşımacılık sektörünün önemli bir bölümü, liman noktalarından yapılmaktadır. Konteyner taşımacılığı da getirdiği avantajlarla vazgeçilmez olurken, daha kaliteli hizmet alabilmek için sağlanan olanakları iyi incelemek gerekmektedir.

Üretimini yapmakta olduğunuz ürünlerin özellikle yurt dışı pazarlarına ulaştırılmasında konteynır taşımacılığı ile gümrük noktaları olanlara ulaştırmanız gerekebilir. Taşımacılık için kara yolu konteynır taşımacılığı seçimine oranla liman konteynır taşımacılığına yönelmek, daha uygun maliyetlerle karşılaşmanızı sağlayabilir. Hem maliyet, hem de güvenlik ve garantili ürün taşımacılığı ile ürünü adresine ulaştırmak istiyorsanız, dünyanın tercihi olan liman konteynır taşımacılığı çözümüne yönelmeniz gerekir.

Ürünlerinizin ulaştırılması için çalışacağınız konteynır taşımacılığı firması için; farklı tip konteynerlere uygun kilitli dorseler ile taşıma yapma durumunu, konteynır taşımacılığı için her tipteki konteyneri taşıma durumunu, yüklemeden boşaltmaya kadar geçen tüm süreçte araçların takip durumunu sorgulamanız gerekir. Ülkemizde yapılan taşımacılık faaliyetlerinin %80 oranında bir kısmının liman konteynır taşımacılığı faaliyetleri ile gerçekleştiği düşünüldüğünde, yeterli bilgi birikiminin ülkemiz konteyner nakliye fiyatları tarafından sağlandığını göstermektedir. Özellikle uluslar arası ihracat için yük taşıması söz konusu olduğunda kaliteli bir konteynır taşımacılığı hizmetini almak için iyi araştırma sonunda karar vermeniz önemlidir.

Konteyner Taşımacılığı Yapan Firmalar

Dünyanın ve ülkemizin tercihi olan konteyner taşımacılığı ile mallarınızı taşımak istediğinizde, konteyner taşımacılığı yapan firmalar arasında doğru tercihe yönelmeniz gerekir. Malların güvenli ve daha düşük maliyetlerle yerine ulaşması için kullanacağınız konteyner taşıma çözümü için, karşınıza çıkabilecek sorunları ve gerektiğinde anında çözüm üretecek güvenilir bir lojistik firması seçimini de belirlemeniz hayati önem taşır.

Yurtiçi konteyner taşıma için taşınacak malların gümrükten çıkarılacak malların en hızlı biçimde adresinize ulaştırılması önemlidir. Gümrük noktasında karşılaşılan bürokrasiyi aşarak kullanacağınız yada satacağınız malın size ulaştırılması yanında, güvenli biçimde uygun araçlarla taşınması gerekir. Garantili biçimde gerekli sigortalar sağlanarak bunu gerçekleştiren konteynır taşımacılığı yapan firmalar öne çıkmaktadır. Aynı biçimde ürettiğiniz malları ister kara yolu konteynır taşımacılığı ile, ister liman konteynır taşımacılığı ile gümrük noktalarını aşarak ilgili adrese dünyanın herhangi bir yerine ulaştıracağınız anlarda da firma seçiminiz önem kazanır. Hem gümrük noktalarında takılmadan ilerlemenizi sağlayacak mevzuatlara uygun çalışma gerçekleştiren, hem teknolojiye uygun güvenli konteyner kullanımlarında farklı seçenekler sunabilen, hem taşınacak konteyner takibi için olanaklar sunan firmalara yönelmek doğru çözüm olabilir. Doğru konteynır taşımacılığı yapan firmalar seçimi, en az doğru konteyner modeli seçimi kadar önem taşımaktadır.

Özellikle gümrük noktaları olan limanlardan yapacağınız taşımacılık faaliyetleri sırasında konteynır taşımacılığı için uzman firmalara yönelmek, henüz başlangıçta karşılaşılacak sorunlar için çözüm için güvence verecektir. Teknolojiyi en iyi biçimde kullanabilen, gerekli araç filosuna sahip, gümrük mevzuatlarında destek verebilen konteyner nakliye firmaları ile yapılacak çalışmanın ticari anlamda artı değer kazndıracağını bilerek hareket etmelisiniz. Konteynır taşımacılığı için yapacağınız seçimin yut içi yada normal taşıma faaliyeletlerine göre farklılıklar içerdiğini bilerek hareket etmelisiniz.

Tırbul nasıl bir konteyner taşımacılık hizmeti sunuyor ?


Tırbul olarak filo araçlarımız ile başta marmara bölgesi olmak üzere ihtiyacınıza göre her tür konteyner ölçüleri ile şehir içi ve şehirler arası liman-kapı teslim hizmeti sağlıyoruz. Ayrıca, Yeni nesil taşımacılık hizmetlerimiz ile sunmuş olduğumuz olanaklar sizlere sevkiyat boyunca bir çok katma değer sağlıyor.

Müşteri tarafında sunduğumuz yeniliklerden bazıları:

 • Yük takip sistemi
 • Akıllı mail bildirim
 • 7/24 canlı destek
 • Yük sigortası
 • Sevkiyat Danışmanlığı

Operasyonel olarak yaptığımız bazı yenilikler:

 • En kısa rota sistemi
 • 3D Araç takip sistemi
 • Yük güvenliği
 • Tecrübeli ve deneyimli şoförler
 • Düzenli eğitimler
 • Firmaya özel Müşteri Hizmetleri

Hepsi ve daha fazlası için sevkiyatında artık yeni bir yol seçme vakti !

Yayınlar

Yorum Yap

https://tirbul.com/

https://lsresearchchem.com/wp-includes/poker-online/

https://www.herbanaturalcolour.com/wp-includes/slot-gacor/

https://www.bodegasterradart.com/wp-includes/slot-gacor/

http://viajesparaisoperu.com/wp-includes/SBOBET/

https://pipedreamstobacco.com/wp-content/slot-resmi/

https://www.resinarthome.com/wp-includes/slot-gacor/

http://yuzumi.ru/wp-includes/poker-online/

https://good4sell.com/wp-content/slot-server/

https://zuhaonline.com/wp-includes/slot-gacor/

https://wafahautecouture.com/wp-includes/poker-online/

https://www.maison-ostara.com/wp-includes/rtp-slot/

https://mukebrand.com/wp-includes/slot-gacor/

https://situs-poker-online.powerappsportals.com/

http://welho.ru/wp-includes/slot-gacor/

https://digipocket.pk/wp-includes/poker-online/

https://www.netflixbd.com/wp-includes/slot-gacor/

https://orqanik.az/wp-includes/slot-server-kamboja/

https://gal-dairy.co.il/wp-includes/slot-gacor/

https://caprichogourmet.com/wp-content/slor-server/

https://hidayahnetwork.com/wp-includes/slot-gacor/

Situs Slot Gacor

Poker

Slot Online Resmi

Judi Bola

Poker Online

slot gacor hari ini

slot resmi

Daftar Poker Online

Judi Bola

Slot Gacor

Situs Slot Gacor

rtp slot tertinggi hari ini

slot gacor hari ini

situs slot resmi

Judi Resmi

Slot Gacor Hari Ini

Slot Gacor 2023

Poker Online

https://ptjasanapembara.com/wp-includes/slot-resmi/

https://www.moreandmorebooks.ch/wp-includes/slot-gacor/

https://www.ciccanadajobs.com/wp-includes/slot-gacor/

https://valueaccounting.co.za/wp-includes/poker-online/

https://thriveprintdesign.co/wp-includes/slot-resmi/

https://asanamozan.com/wp-includes/slot-gacor/

https://slot-deposit-via-pulsa.powerappsportals.com/

https://slot-gacor-hari-iniii.powerappsportals.com/

Poker Online

Slot Gacor

Slot Online Resmi

Slot

situs slot resmi

slot gacor maxwin

https://judeofficial.com/wp-content/slot-gacor/

https://tabletshome.com/wp-includes/slot-resmi/

https://mebel-gost.ru/wp-includes/slot-resmi/

https://kalp.com.br/wp-includes/slot-gacor/

https://vavatoys.ir/wp-includes/slot-gacor/

https://drapemoda.com/wp-includes/slot-gacor/

https://bidan.co.il/wp-includes/slot-gacor/

https://mattsneakers.com/wp-includes/slot-deposit-pulsa/

https://zakaz-loft.ru/wp-includes/slot-gacor/

https://freebitco.dev/wp-includes/slot-resmi/

https://mawassim.com/wp-includes/slot-resmi/

https://ehdaco.com/wp-includes/slot-gacor/

https://hygieneartikel24plus.de/wp-includes/slot-resmi/

https://michellespaws.com/wp-includes/slot-resmi/

https://ambriasupply.com/wp-includes/slot-gacor/

https://kenworld.education/wp-includes/slot-gacor/

https://thesunnysides.com/wp-includes/slot-deposit-pulsa/

https://vednandini.com/wp-includes/slot-resmi/

http://accssa.com/wp-includes/slot-gacor/

https://ayurven.in/wp-includes/slot-gacor/

https://spetrahairltd.com/wp-includes/slot-resmi/

https://msport.ee/wp-includes/poker-online/

https://finessepinstriping.com/wp-includes/slot-resmi/

https://apostleshop.com/wp-includes/slot-gacor/

https://rifasdasorte.online/wp-includes/slot-resmi/

https://sky-fares.com/wp-includes/slot-gacor/

http://qwiky.ru/wp-includes/slot-resmi/

https://am-globaltag.com/wp-includes/slot-server/

http://shinesensory.com.au/wp-includes/slot-gacor/

https://boomstreams.com/wp-includes/slot-gacor/

https://computerstower.com/wp-includes/slot-resmi/

https://gandochap.com/wp-includes/slot-gacor/

https://odezda-optom.ru/wp-includes/slot-resmi/

https://wishesforbday.com/wp-includes/sbobet/

https://helixhealthscience.com/wp-includes/slot-resmi/

slot resmi

slot resmi

Slot Resmi

Situs Slot Gacor

Slot

Judi Bola Online

https://clasesparatodos.org/wp-includes/sbobet/

https://androidgadget.org/wp-includes/slot-gacor/

https://www.medicalmsr.com/wp-includes/slot-gacor/

https://www.prenonsmart.com/wp-includes/slot-resmi/

https://puffwow.club/wp-includes/slot-gacor/

https://greenlivingjp.com/wp-includes/slot-resmi/

Slot Deposit

Depo 25 Bonus 25

Slot Resmi

Slot Online

situs slot online resmi

slot gacor hari ini

Bonus New Member

https://bornaplast.ir/wp-includes/slot-resmi/

https://promles.kiev.ua/wp-includes/slot-gacor/

https://www.nikkihair.co.za/wp-includes/slot-deposit/

https://bestbidonline.co.za/wp-includes/bonus-new-member/

https://eraumavezemaveiro.com/wp-includes/slot-resmi/

https://www.modernpich.ir/wp-includes/slot-gacor/

https://hyperarian.com/wp-includes/slot-resmi/

https://surgicalinstruments.shop/wp-admin/slot-gacor/

http://психолог-старый-оскол.рф/wp-includes/slot-gacor/

https://mayphotocopyhanoi.com/wp-includes/slot-resmi/

https://www.pickupoffers.com/wp-includes/sbobet/

https://www.tamuhw.com/wp-includes/slot-deposit/

https://freegametips.com/coin-master-free-spins-new-links-daily/

https://style-globe.com/wp-includes/slot-deposit-pulsa/

https://playguitarcircle.com/wp-includes/slot-deposit-dana/

https://spiritualhealthlife.com/wp-includes/slot-resmi/

https://dulleni.com/wp-content/rtp-slot/

https://www.starhomeware.com/wp-includes/slot-resmi/

https://lorphic.com/wp-includes/slot-gacor/

https://linkforever.net/wp-includes/slot-resmi/

https://white-hippo.com/wp-includes/slot-gacor/

https://truckshop.mk/wp-includes/slot-deposit/

https://gameonoff.com/wp-includes/bonus-new-member/

https://feminess.de/wp-includes/bonus-new-member/

https://tomakala.com/wp-includes/idn-poker/

https://behintaco.com/wp-includes/slot-resmi/

https://finegiftsrus.com/wp-includes/slot-gacor/

https://bpformas.com/wp-includes/slot-resmi/

https://raushanpress.com/wp-includes/slot-gacor/

https://coffeeandbean.com/wp-includes/slot-gacor/

https://www.bookflights.io/wp-includes/slot-resmi/

https://saframax.com/wp-content/slot-server-thailand/

https://thefabyou.pk/wp-includes/slot-gacor/

https://dostavka.brosko-kids.ru/wp-includes/slot-deposit-pulsa/

https://unityassets3free.com/wp-includes/slot-resmi/

https://www.vihakala.com/wp-includes/slot-gacor/

https://beautyloft-spa.com/wp-includes/slot-resmi/

https://countessbarras.store/wp-includes/slot-gacor/

https://esferacerramientos.com/slot-garansi-kekalahan/

https://calebthecelebrant.com.au/wp-includes/slot-server-kamboja/

https://saosarue.com/wp-includes/idn-poker/

https://faracandle.com/wp-includes/pragmatic-play/

https://verticalsprout.com/wp-includes/slot-resmi/

https://hamzalms.com/wp-content/slot-resmi/

https://etedalink.com/wp-includes/slot-resmi/

https://infamiametal.com/pragmaticplay/

https://www.paradizenutrition.com/wp-content/starlight-princess/

https://www.rubbleon.com/wp-content/slot88/

https://porizko.de/wp-includes/rtp-slot/

https://iloveindia.ru/wp-content/slot777/

https://www.mycarloan-kinri.net/wp-includes/slot88/

https://see-reviews.online/wp-includes/pragmatic-play/

https://tirbul.com/pyramid-bonanza/